Geografie Francouzské Polynésie

Ostrovy Francouzské Polynésie mají celkovou rozlohu 4167 kilometrů čtverečních s (1622 sq mi) a rozkládají se na ploše cca 4.000.000 čtverečních kilometrů (965.255 sq mi) oceánu. Ve Francouzské Polynésii je celkem 118 ostrovů.

Polynésie je tvořena šesti skupinami ostrovů, největším a nejlidnatějším ostrovem je Tahiti.

Názvy ostrovních skupin:

Ostrovy Austral
Ostrovy Bass, které často bývají považovány za součást ostrovů Austral
Souostroví Tuamotu
Ostrovy Gambier, které často bývají považovány za součást Souostroví Tuamotu
Ostrovy Marquesas
Společenské ostrovy, kam se řadí také Tahiti.

Nejznámějšími ostrovy a ostrovními skupinami jsou kromě Tahiti ještě Che, Bora Bora, Hiva Oa, Huahine, Maiao, Maupiti, Mehetia, Moorea, Nuku Hiva, Raiatea, Tahaa, Tetiaroa, Tubuai a Tupai.
Všechny ostrovy jsou velmi krásné svojí přírodou, flórou a faunou, která je na každém ostrově trochu jiná. Na snad každém ostrově najdete všudypřítomné kokosové palmy, banány nebo třeba vanilku, samozřejmostí jsou všudypřítomné tropické květiny. Zdejších zvířat se bát nemusíte, drtivá většina z nich je naprosto neškodná, nevyskytují se zde ani žádní jedovatí hadi. Počítat je ale samozřejmě potřeba s hmyzem, hlavně ve vnitrozemí, a to hlavně v deštivém období.

Geografie jednotlivých částí:

Ostrovy Austral
Ostrovy Austral tvoří druhou nejjižnější skupinu ostrovů ve Francouzské Polynésii. Skládají se z ostrovů Maria, Rimatara, Rurutu, Tubai a Raivavae. Ostrovy Marie a Marotiri nejsou trvale obydleny. Hlavním ostrovem souostroví Austral je Tubuai, největším městem je Rurutu.

Ostrovy Bass
Ostrovy Bass sestávají z hlavního ostrova Rapa a malého ostrova Marotiri. Jsou zajímavé především svojí vulkanickou činností.

Ostrovy Tuamotu
Tuamotu nebo souostroví Tuamotu (francouzsky: Îles Tuamotu oficiálně Archipel des Tuamotu) je řetězec atolů ve Francouzské Polynésii, jedná se o největší řetězec atolů na světě, zahrnující oblast Tichého oceánu zhruba o velikosti západní Evropy. Populace této části tvoří cca 15000 obyvatel, domorodým jazykem je Tuamotština. Klima na ostrovech je teplé tropické, bez výrazněji diferencovaných období. Na ostrovech zcela chybí jezera a řeky, jediným zdrojem pitné vody jsou dešťové srážky. Nejsuššími měsíci jsou září a listopad. Ve skupině je celkem 78 převážně korálových ostrovů a atolů, mezi nejznámější patří Rangiroa, Tikehau nebo Manihi, které je známé pěstováním černých perel.

Ostrovy Gambier
Ostrovy Gambier jsou malou skupinkou ostrovů jihovýchodně od souostroví Tuamontu, často bývají mylně považovány za jeho součást. Od Tuamontu je odlišuje hlavně jejich kultura a jazyk zvaný Mangarevan, a také jejich převážně sopečný původ- ostrovy Tuamontu jsou korálové. Mezi ostrovy Gambier patří neobydlené ostrovy atolu Temoe, skupina neobydlených ostrovů Acteon- Matureivavao, Tenararo, Tenarunga, Vahanga- a atoly Marutea Sud, Maria Est a Morane.
Hlavním městem této části je Rikitea, která leží na zdejším největším ostrově Mangareva.
Nejvyšším bodem oblasti je Mt. Duff na ostrově Mangareva, tyčící se do výšky 441 m nad mořem na jižním pobřeží ostrova. Populace celé této oblasti činí pouhých 1000 obyvatel. Zhruba od desátého do patnáctého století zde žilo několikrát více obyvatel a ostrovy čile obchodovaly s ostatními ostrovy a souostrovími v Polynésii. Na vině současného stavu je neuvážená těžba dřeva, která měla za následek téměř kompletní odlesnění ostrova Mangareva. Na zdejší demografii mají také jistě vliv následky francouzského testování jaderných zbraní na ostrově Mururoa.

Ostrovy Marquesas
Ostrovy Marquesas jsou velmi zajímavou skupinou celkem 14- ti ostrovů vulkanického původu. Nejvyšším bodem souostroví je Mount Oave s nadmořskou výškou 1230 metrů nad mořem. Hlavní město souostroví se jmenuje Taiohae a leží na ostrově Nuku Hiva. Celková populace souostroví tvoří cca 8500 obyvatel. Nejznámějšími ostrovy tohoto souostroví jsou Nuku Hiva, Ua Pu, Ua Huka, Hiva Oa a Fatu Hiva. K historii ostrovů Marquesas: Prvními osadníky těchto ostrovů byli Polynésané, kteří na ostrovy připluli kolem roku 100 našeho letopočtu- alespoň takto lze odhadovat z archeologických nálezů. Domorodci pravděpodobně připluli z oblastí Tonga a Samoa. Ostrovy pojmenoval španělský dobyvatel Álvaro de Mendańa de Neira, který na ně doplul 21. července 1595. Ostrovy jsou poměrně nezávislé na centru na Tahiti a v mnoha záležitostech komunikují přímo s francouzskou vládou. Na ostrovech jsou také patrné separatistické snahy- snaha o oddělení od zbytku Polynésie. Je to dáno tím, že souostroví je velmi odlehlé, asi 1370 km severovýchodně od Tahiti a asi 4800 km od západního pobřeží Mexika. Souostroví se dělí do dvou celků- severní, kam patří ostrovy Eďao, Hatutu Motu One a ostrovy soustředěné kolem velkého ostrova Nuku Hiva:Motu Iti, Ua Pu, Motu a Oa Ua Huka, a dále jižní, kam patří Fatu Uku, Tahuata, Moho Tani, Terihi, Fatu Hiva a Motu Nao, čili ostrovy kolem velkého ostrova Hiva Oa. V souostroví je také druhý největší ostrov Francouzské Polynésie, kterým je Nuku Hiva. Ostrovy Marquesas se od ostatních liší tím, že jsou jsou mimořádně suché. V okolí ostrovů se také nachází krásné podmořské hory, mezi nejznámějšími uvádíme Clark banka, Hinakura banka, Lawson banka a Banc Jean Goguelem.
S výjimkou Motu One jsou všechny ostrovy Marquesas poměrně vysoké a na rozdíl od ostatních ostrovů Polynésie nejsou obklopeny útesy. Výjimkou je AT Motu One a korálový útes u ostrova Fatu Huku. V souostroví jsou celkem 4 letiště, a to na ostrovech Nuku Hiva, Ua Pu, Ua Huka a Hiva Oa. Ostrovy byly kdysi kolébkou východopolynéské civilizace. Uchovaly si mnoho z pradávné kultury a zvyků. Kromě kultury a pláží je zde také krásná vnitrozemská příroda, navštívit můžete zdejší přírodní rezervaci. První Marquesané přišli pravděpodobně z ostrova Samoa, čehož důkazem je právě zdejší kultura. Marquesané postupně kolonizovali a ovládli většinu ostatních ostrovů Polynésie. Hodně z původní kultury zničili evropští dobyvatelé, a to hlavně tím, že sem přinesli do té odby neznámé choroby, jako například plané neštovice, které ve své době vyhubily cca 98 % populace. Velkou tradicí je na těchto ostrovech tetování, které často pokrývá celá těla jak mužů, tak žen. Traduje se také mnoho o místních sexuálních zvycích a praktikování nevázané lásky místních obyvatel, tyto zvyky vlivem západních kultur ztratily na významu a jsou dnes považovány především za historické. Dnešní kultura je mixem Marqueské a Tahitské kultury s pochopitelnými vlivy evropských kultur, zejména té francouzské. Na ostrovech Marquesas strávili poslední léta života také slavný francouzský malíř Paul Gauguin a belgický zpěvák Jacques Brel, který zde složil svou slavnou píseň Les Markýz. Robert Louis Stevenson Marquesas navštívil v roce 1888, svoje zážitky sepsal do knihy s názvem V jižních mořích, která vyšla v roce 1900. Ostrovy jsou charakteristické pěstováním citrónů, papájy a oříšků kešu.

Společenské ostrovy
Společenské ostrovy je skupina ostrovů v jižním Tichém oceánu. Jsou politicky součástí Francouzské Polynésie. Společenské je pojmenoval kapitán James Cook na počest Královské společnosti, sponzora prvního britského vědeckého průzkumu. Společenské ostrovy se dělí na návětrné, kam patří Mehetia, Tahiti, Moorea, Maiao a Tetiaroa, a závětrné ostrovy, kam patří Huahine, Bora Bora, Raiatea, Tahaa, Maupiti, Tupai, Mopelia, Scilly a Motu One. Místní populaci tvoří cca 230 000 obyvatel. Vzhledem ke své poloze jsou ostrvovy z celé Francouzské Polynésie nejteplejší, bývá na nich nejhezčí počasí.

Ostrov Tahiti
Tahiti je největší ostrov ve skupině Návětrných Společenských ostrovů Francouzské Polynésie v jižním Tichém oceánu, říká se mu Ostrov Lásky. Ostrov má 178133 obyvatel, podle sčítání lidu v srpnu 2007, což z něj dělá nejlidnatější ostrov Francouzské Polynésie- tvoří 68,6% celkového počtu obyvatel. Hlavní město celé Francouzské Polynésie, Papeete se nachází na severozápadním pobřeží ostrova a je společenským kulturním i obchodním centrem celé Francouzské Polynésie. Je zde mnoho možností zábavy, restaurací a barů, město žije hlavně v noci. Tahiti měří přes 45 km v nejširším místě, má rozlohu 1045 km2 a maximální nadmořskou výšku 2241 m nad mořem- hora Mount Orohena. Druhou nejvyšší horou je Mont Roonui na jihovýchodě ostrova s výškou 1332 m nad mořem. Ostrov se skládá ze dvou částí: Severozápadní část se nazývá Tahiti Nui, česky \"Velké Tahiti\", mnohem menší jihovýchodní část je známá jako Tahiti Iti (\"Malé Tahiti\"), nebo také Taiarapu. Tahiti Nui je hustě obydlené zejména podél pobřeží, hlavně v okolí Papeete a protkané sítí silnic a dálnic. Vnitrozemí Tahiti Nui je téměř zcela neobydlené. Tahiti Iti je mnohem izolovanější, do jeho jihovýchodní části zvané Te Pari se dostanete jen lodí nebo pěšky. Po celém Tahiti najdete krásná romantická údolí s vodopády a jeskyněmi. Obdivovat můžete také horskoiu šíji Taravao,která ostrov spojuje Tahiti Iti s Tahiti Nui. Tahiti je velmi krásný ostrov s množstvím tropických lesů, palem, citrusových hájů a řek, mezi ty nejznámější patří Papenoo na severu ostrova. Celé Tahiti je rájem pro surfaře a potápěče, velkou chybou by ale bylo minout krásy turisticky neobjeveného panensky půvabného vnitrozemí Tahiti Iti.
Nejvýznamnějším odvětvím na ostrově je samozřejmě cestovní ruch, stejně jako na ostrovech Bora Bora a Moorea. Významným svátkem je červencový festival Heiva, který se slaví v Papeete. Hlavními obchodními partnery ostrova jsou Francie, USA, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland.
Významným zdrojem příjmů je také pěstování černých perel, většina se jich vyváží do Japonska, Evropy a USA. Samozřejmě si je zde však také můžete zakoupit. Častým suvenýrem jsou také zdejší krásné mořské mušle. Kromě perel Tahiti vyváží ovoce, květiny, ryby, olej a další. Zvláštností ostrova je to, že zdejší pláže jsou na rozdíl od ostatních ostrovů černé, vulkanického původu.
To, co Tahiti kromě nádherného moře a bílých pláží proslavilo nejvíce, je zdejší tanec zvaný otea.
Na Tahiti v Papeete je samozřejmě také mezinárodní letiště, které se jmenuje Faa´a. Místní letecká společnost nese název Air Tahiti. Velmi rozšířená je lední doprava mezi ostrovy. Pokud cestujete do Polynésie, doporučujeme let právě do Papeete, odkud se můžete dopravit lodní dopravou nebo vnitrostátní leteckou linkou na Vámi vybraný ostrov. Při návštěvě Tahiti si nenechte ujít panoramatický výlet kolem ostrova s možností návštěvy místních muzeí. Západní strana ostrova je ideální pro surfování.

Ostrov Bora Bora
Tento ostrov bývá mnohými považován za nejkrásnější ostrov na světě. Je jako stvořený pro klidnou romantickou dovolenou. Patří do skupiny Závětrných Společenských ostrovů. Nachází se asi 230 kilometrů severozápadně od Papeete, je obklopen lagunou a krásným bariérovým útesem. V centru ostrova jsou zbytky vyhaslé sopky se dvěma vrcholy, Mount Pahia a Mount Otemanu, nejvyšší bod leží 727 metrů nad moře. Hlavní město ostrova je na jeho západní straně a jmenuje se Vaitape. Na ostrově se produkuje to, co lze získat z moře nebo z přírody. K ostrovu patří korálový útes a z něho vzniklé ostrůvky a také atol Tupai, vzdálený asi 20 km severně od ostrova. Ostrov je závislý hlavně na cestovním ruchu, ostatně stejně jako Tahiti, Moorea a většina ostatních ostrovů.
V posledních letech bylo postaveno několik pohádkových hotelových resortů na motu- malých ostrůvcích v laguně. Většina hotelů na ostrově disponuje vodními bungalovy. Kvalita je různorodá, jako ostatně všude, najdete zde resorty nižší kvality s příjemnou cenou, středně kvalitní ve střední cenové hladině i velmi luxusní, doslova pohádkové resorty. Na Bora Bora létá několikrát denně vnitrostátní linka z ostrova Tahiti. Doporučeným způsobem dopravě na ostrově je buď autobus nebo kolo, v hlavním městě Vaitape jsou také k pronajmutí malá autíčka. Bora Bora je jako stvořená pro šnorchlování a potápění, ideální je hlavně oblast laguny. Oblíbenou zábavou nejen na tomto ostrově je také plavání se žraloky a rejnoky a jejich krmení. Velmi zajímavý je resort St. Regis, který leží na uměle vytvořeném ostrově v severní části laguny. Při návštěvě ostrova si určitě nenechte ujít možnost panoramatického výletu kolem ostrova s prohlídkou zbytků svatyň Marae a spoustou panoramatických výhledů.

Ostrov Moorea
Ostrov Moorea jeden z vysokých ostrovů ve Francouzské Polynésii, v části Společenské ostrovy. Je vzdálen asi 17 km severozápadně od Tahiti. Často používaným jménem tohoto ostrova je také Aimeho, překlad slova Moorea znamená „Žlutá ještěrka“, prý podle snu jednoho zdejšího misionáře. Na ostrov se můžete dostat buď krátkým přeletem nebo lodí z Papeete, Tahiti. Ostrov je velmi poptávaný kvůli své kráse a malé vzdálenosti na Tahiti, bývá častým cílem líbánkových svatebních cest. Slavný tvůrce cestopisů Arthur Frommer ho označil za nejkrásnější ostrov na světě. Ostrovu vévodí krásné hory,zejména slavná hora Rotui. Ostrov je známý svou přátelskostí, pohodou a spoustou úžasných bílých pláží. Dovolenou zde můžeme doporučit také milovníkům aktivnější dovolené, protože je doslova ideálním místem pro šnorchlování a potápění. Ostrov je známý svými ananasovými plantážemi.

Ostrov Huahine
Huahine je dalším ze známých Polynéských ostrovů, patří do skupiny Závětrných Společenských ostrovů. Na délku měří 16 km, na šířku 13 km. Je tvořen dvěma hlavními ostrovy, které obklopuje korálový útes a několik malých ostrůvků motu. Huahine Nui, česky Velký Huahine, leží na severu, a Malý Huahine, nebo také Huahine Iti, leží na jihu. Ostrovy spojuje most. Na ostrov se nejlépe dostanete přeletem z Tahiti, na letiště na Huahine Nui. Ostrov býval známým centrem rebelů, což dodnes dokazuje fakt, že na ostrově fungují jen dva hotely, je zde tedy naprosto klidno. Kromě toho, že se zde pěstuje spousta tropických plodin, ostatně podobně jako na ostatních ostrovech, je zde k vidění největší komplex svatyní mara Maeva v celé Francouzské Polynésii. Ostrov je ideálním místem pro milovníky rybaření, nezapomenutelným zážitkem se také jistě stane krmení posvátných úhořů. Ostrov leží jen malý kousek od ostrova Rangiroa.

Ostrov Raiatea
Menší Tahiti, tak nějak by se dal popsat ostrov Raiatea, druhý největší Společenský ostrov. Hlavním městem ostrova je Uturoa, které je zároveň hlavním městem Závětrných ostrovů. Kolem ostrovů Raiatea a Tahaa se táhne krásný korálový útes. Raiatea je největším a nejlidnatějším Závětrným ostrovem, s rozlohou 167.7 km ˛ a populací 12000 obyvatel. Raiatea je obecně považována za jedno z hlavních center celé Polynésie. Raiatea byla také pravděpodobně prvním ostrovem osídleným domorodci. Proto se také ve své době stala jejich náboženským a kulturním centrem.

Ostrov Manihi
Tento známý atol, tedy uskupení ostrůvků, leží taktéž ve Francouzské Polynésii, asi 520 km severně od Tahiti. Hotel je velmi řídce osídlen, pěstují se zde černé perly, jezdí se sem za dorychlováním, případně potápěním.

Ostrov Rangiroa
Rangiroa, v překladu znamená „Obrovská obloha“. Vysvětlení tohoto zvláštního názvu je jednoduché, jedná se o největší atol na světě. Atol sestává z cca 240 ostrůvků zvaných motu a patří do souostroví Tuamotu. Celý ovál atolu má na délku cca 160 km. je ideálním místem pro romantické nicnedělání, relax, odpočinek a klid, sem tam proložený potápěním či šnorchlováním. I zde se pěstují známé černé perly.

Ostrov Tahaa
Tento menší ostrov, kterému se někdy říká „vanilkový ostrov“ patří k menším ze Závětrných Společenských ostrovů. Sousedí s ostrovem Raiatea. Tahiti je vzdáleno asi 200 km. Kromě pěstování vanilky je ostrov, podobně jako mnohé ostatní, známý pěstováním černých perel. Ostrov sousedí s ostrovem Raiatea, mají společný korálový útes. Pokud se chcete vydat na tento ostrov, doporučujeme loď z ostrova Raiatea.

Ostrov Fakarava
Fakarava je atol v západní části skupiny Tuamotu ve Francouzské Polynésii. Je to druhý největší atol v Tuamotu. Nejbližší pevninou je Toau Atol, která leží 14 km na severozápad. Tvar Fakarava Atolu je zhruba obdélníkový, jeho délka je 60 km a jeho šířka 21 km. Fakarava je široká a hluboká laguna s plochou 1112 km ˛ . Fakarava má 701 obyvatel, hlavní vesnice se nazývá Rotoava.

Ostrov Nuku Hiva
Nuku Hiva je největším ostrovem z poněkud odlehlých ostrovů Marquesas, nepříliš objevených turisty, což mu dodává určitý půvab a odlišnost od např. většiny Společenských ostrovů.
O ostrově napsali svá díla i takoví autoři jako Herman Melville či Robert Louis Stevenson. Ostrov se také proslavil populární reality show Survivor stanice CBS. Hlavním městem ostrova je Taiohae, populace ostrova činí cca 2500 obyvatel.

Cestovní kancelář
Palma Travel Touroperator a.s.
IČO: 24830968, DIČ: CZ24830968

+420 774 550 941
info@palma-travel.cz

Všechny kontakty

Menu